Inspiracje / Inspirations



Ansel Easton Adams (1902-1984) - z wykształcenia był pianistą, ale sławę i uznanie na całym świecie przyniosły mu czarno-białe zdjęcia parków narodowych i książki o fotografii. Najbardziej znane z nich to podręczniki techniki fotograficznej (The Camera, The Negative, The Print).


Fascynacja fotografią krajobrazową pojawiła się w 1916 r podczas wycieczki do Parku Narodowego Yosemite w Kalifornii. Dostał wówczas pierwszy aparat fotograficzny i tak się zaczęło... Pierwsze fotografie zostały opublikowane w 1921 r. W tym okresie ukształtował się jego charakterystyczny styl, wyrażający się dużą ostrością, wysokim kontrastem, precyzją ekspozycji oraz doskonałą obróbką zdjęć w ciemni. Z tego okresu pochodzi jedno z najsłynniejszych zdjęć Monolit, przedstawiające Half Dome – granitową formację skalną w Parku Yosemite. W 1940 r. Adams wykonał słynne zdjęcie przedstawiające wschód księżyca ponad skromną wioską na tle ośnieżonych gór pod czarnym niebem. Zatytułował je Moonrise, Hernandez, New Mexico. Obrosło one legendą (ostatnia klatka filmu) stworzoną przez samego Adamsa... Grunt, to autopromocja ;-) Nie ujmuje to jednak niczym jego zasług w rozwoju fotografii.
Ansel Adams jest pomysłodawcą tzw. systemu strefowego - techniki fotograficznej, która dzięki przyjęciu 9 stref naświetlenia umożliwia ocenę rozpiętości tonalnej fotografowanego motywu, a następnie poprawną korektę naświetlenia i wywołania w stosunku do wartości pokazywanych przez światłomierz. Daje to fotografom większą kontrolę nad zdjęciem. Adams był również pionierem techniki wizualizacji (prewizualizacji), w której zdjęcie jest „oglądane” okiem umysłu, jeszcze przed jego zrobieniem, w celu osiągnięcia pożądanych efektów.
Razem z innymi wielkimi fotografami (Edwardem Westonem, Willardem Van Dyke i Imogen Cunningham) założył stowarzyszenie f/64, które postulowało tworzenie „czystej i prostej fotografii” ponad piktorializm. Swoją drogą tych postulatów nie spełnia Monolit - zdjęcie, które zostało wykonane przy użyciu szklanej płytki i czerwonego filtra, dla wyostrzenia kontrastu tonów.
 Prawa publikacji do fotografii Adamsa ma Towarzystwo Opieki nad Prawami Publikacji Ansela Adamsa (Trustees of The Ansel Adams Publishing Rights Trust).
Pełne archiwum jego prac znajduje się w Centrum Kreatywnej Fotografii (CCP) na Uniwersytecie Arizony w Tucson.

Zdjęcia Adamsa można obejrzeć na poniższych stronach:
Ansel Adams Museum Graphics
National Archives

Źródła informacji: wikipedia,


Vivian Dorothea Maier (01.02.1926 - 21.04.2009) - amatorska fotografka uliczna urodzona w Nowym Jorku, ale dorastająca we Francji. Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych pracowała przez 40 lat jako opiekunka dzieci w Chicago. W ciągu tych lat wykonała ok. 100.000 zdjęć, przede wszystkim ludzi i krajobrazów miejskich Chicago. Jej prace nie były znane aż do 2007 r., kiedy odnalazł je historyk i kolekcjoner z Chicago - John Maloof. Dopiero po śmierci Maier, jej fotografie zostały docenione przez krytyków. Wystawiono je w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Norwegii oraz publikowano w gazetach i magazynach w wielu krajach świata. Książka z jej fotografiami zatytułowana Vivian Maier - Fotograf uliczny została wydana w 2011 r.

Prace Vivian Maier można obejrzeć na poniższych stronach internetowych:
http://www.vivianmaier.com/
http://vivianmaierprints.com/index.html

Żródło: Wikipedia 


Josef Koudelka - fotograf urodzony na Morawach w 1938 r. Swoją przygodę z fotografią zaczął od zdjęć rodziny i otoczenia wykonywanych starym aparatem Bakelite 6x6. Po ukończeniu studiów na Politechnice w Pradze pracował jako inżynier aeronautyki. W tym samym czasie Koudelka zaczął fotografować spektakle praskiego Teatru za Bramą. W 1968 r. był świadkiem wejścia wojsk Układu Warszawskiego do Pragę i upadku powstania antysowieckiego. Po tych wydarzeniach zmuszony był do ucieczki z kraju . Jego zdjęcia z tego okresu, początkowo publikowane anonimowo pod inicjałami P.P. (Prague Photographer) w magazynie "The Sunday Times"  ukazały dramat "Praskiej Wiosny". W 1970 r. zamieszkał Anglii i zaczął wędrować po Europie z aparatem fotograficznym chcąc uchwycić zmieniający się świat.  Zrealizował wiele projektów, m.in. "Cyganie" (1975) i "Wypędzeni" (1988), które spotkały się z uznaniem publiczności i krytyków oraz były wielokrotnie nagradzane. W 1987 r. uzyskał obywatelstwo francuskie. W 1990 r., po latach odwiedził swój rodzinny kraj. W efekcie wizyty powstał kolejny projekt - "Czarny Trójkąt" - dokumentujący krajobrazy Czechosłowacji.
Koudelka mieszka we Francji i kontynuuje swoją pracę dokumentując krajobrazy Europy.

Źródło: Josef Koudelka - A monograph
Zdjecie: Wikipedia 


Gorge W. Harris - zadebiutował jako fotograf prasowy w 1889 r. przygotowując fotoreportaż z powodzi w Johnstown. Reportaż otworzył mu drogę do pracy w zawodzie. W 1898 r. udał się San Francisco, gdzie jego fotografie zwróciły uwagę Andrew Lawrence'a - redaktora Hearst News Service w San Francisco, który zaproponował mu pracę. W latach 1900-1903 Harris fotografował m.in. wybuch wulkanu na Hawajach i demonstracje w Kanadzie. W San Francisco poznał prezydenta Teodora Roosevelta, który zaproponował mu dołączenie do ekipy prasowej podczas podróży po kraju.
W owym czasie trudno było o aktualne zdjęcia ilustrujące wydarzenia, zatem za namową Roosevelta i Lawrence’a Harris zdecydował się otworzyć własną firmę, która wypełniłaby tę lukę. W 1905 r. Harris wraz z Martą Ewing założyli w Waszyngtonie Studio Fotograficzne Harris & Eving. Firma szybko stała się największą w branży fotografii prasowej, sprzedając zdjęcia do mediów w całym kraju i na świecie. W 1906 r. Roosevelt poprosił Harrisa o zrobienie zdjęć członkom jego gabinetu, dzięki czemu stał się oficjalnym fotografem Białego Domu, aż do czasów Eisenhowera. Harris i Ewing rozpoczynali działalność w czasach gdy aparaty fotograficzne były nieporęczne, a czasy czasy ekspozycji bardzo długie. Wykonywano zatem głównie portrety ludzi i fotografie krajobrazów, a sceny akcji były praktycznie niemożliwe do uchwycenia.
W 1915 r. M. Ewing sprzedała swoje udziały Harrisowi. W 1939 r. Harris zatrudniał w firmie 100 pracowników, a w jej dorobku było ok. 5 milionów zdjęć. Kiedy sprzedawał dział prasowy w 1945 r., firma obsługiwała około 10.000 osób rocznie. Harris aż do 1955 r. zajmował się fotografią portretową.
Pełnił funkcję prezesa Związku Fotografów Ameryki. Współtworzył również Stowarzyszenie Fotografów Białego Domu oraz Szkołę Fotografów.

Źródła: International Photography Hall of Fame and Museum
Harris & Ewing Collection - Library of Congress


Guy Cohen - to młody izraelski fotograf, który mieszka w Jerozolimie. Fotografuje od 16 roku życia, skupiając się na fotografii czarno-białej ale również nie stroniąc od kolorów. Jego zdjęcia charakteryzują się głębokimi kontrastami, wykorzystaniem gry światła i cieni. Fotografuje ludzi, krajobrazy, sceny rodzajowe z miasta.

Źródła: Guy Cohen Photography (profil na Facebook) 
Guy Cohen - profil i zdjęcia  na Fubiz.com


Martin Edward Elcort - to amerykański fotograf, rysownik i pisarz, znany przede wszystkim z fotografii ulicznej. Urodził się w Nowym Jorku w 1929 r. i dorastał w czasach Wielkiego Kryzysu. Swoje pierwsze zdjęcia wykonał w wieku 10 lat, podczas powodzi w Baltimore. Część z nich zakupiło potem czasopismo Baltimore Sun. 
W wieku 15 lat Martin dostał od rodziców swoją pierwszą dwuobiektywową lustrzankę, z którą wędrował po ulicach Manhatanu fotografując życie miasta. Studiował malarstwo w Cooper Union w Nowym Jorku i w tym czasie został członkiem Nowojorskiej Ligi Fotografów (New York Photo League). 
W latach 1936-1951 fotografowie z tego stowarzyszenia dokumentowali skutki ubóstwa, wojny, nierówności rasowej i niesprawiedliwości społecznej w USA. Zdjęcia Martina Elkorta wyróżniają się na tym tle dużą dawką optymizmu. Fotograf starał się pokazać radosne i pozytywne strony życia w tym trudnym czasie 
Po ślubie w 1953 r. Martin zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie utrzymać rodziny pracując jako fotograf i przyjął propozycję objęcia stanowiska redaktora The New Mexico Magazine. Potem pracował również w Los Angeles, na Alasce i w Nowym Jorku. W 1966 r. poszedł na emeryturę i zajął się działalnością pisarską tworząc książki i artykuły do różnych czasopism. Pracował również jako krytyk kulinarny, aż w końcu, w wieku 70 lat powrócił do fotografii. Obecnie mieszka z żoną w Los Angeles i pisze artykuły do kilku magazynów o fotografii, w tym „Rangefinder” i „Black &White Magazine”. 
Zdjęcia Martin Elkort znajdują się w kolekcjach wielu muzeów i galerii, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Sztuki w Houston, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Muzeum Żydowskiego w Brooklynie, a także wielu kolekcjach prywatnych i korporacyjnych.



Dzieci siedzace na skale,
Australia, ok 1890 r.
Daniel Manders Beere (1822-1909) rozpoczął przygodę z fotografią podczas wypraw na terytoria Assiniboine i Saskatchewan w Kanadzie w 1858 r. Techniki fotograficzne, które wówczas poznał stosował i rozwijał po przyjeździe do Nowej Zelandii w 1863 roku. Początkowo pracował jako geodeta dla rządu Prowincji Auckland, a następnie podczas wojen z Maorysami wstąpił do oddziałów milicji. W tym czasie fotografował głownie przyjaciół i kolegów. Charakterystycznym tematem jego zdjęć są także sielankowe scenki rodzajowe z udziałem osadników na tle ich domostw, rzek, wodospadów.

Źródło: John Hannavy(red.), 2008, Encyklopedia of Nineteenth-Century Photography,  Volume 1 A-I . Routlege, Taylor&Francis Group, New-York London


Robert John Welch (22 lipca 1859 - 28 września 1936) był czołowym fotografem w Irlandii Północnej końca XIX i początku XX w. Urodził się w Strabane, a mieszkał przez pewien czas w Enniskillen, gdzie jego ojciec prowadził firmę fotograficzną. Po jego śmierci śmierci, w 1875 r. przeniósł się do Belfastu i zatrudnił u miejscowego fotografa E.T. Churcha. W 1883 r. Welch założył swoją własną firmę.
Specjalizował się w fotografii w plenerze i wykonał tysiące zdjęć miast (przede wszystkim Ulsteru) i krajobrazów Irlandii. Przez 53 lata pracy w zawodzie zyskał uznanie i renomę jako wszechstronny fotograf zajmujący się wieloma tematami i projektami z takich dziedzin jak geologia, botanika, topografia, archeologia i etnografia. Fotografie Welcha były wykorzystywane do ilustrowania artykułów naukowych i książek, ale także w reklamach. Był oficjalnym fotografem wielu firm przemysłowych. Między innymi został zatrudniony w stoczni Harland and Wolff do dokumentowania budowy statków R.M.S. Olympic i R.M.S. Tytanic.
Welch był członkiem Royal Irish Academy pełnił również funkcję prezesa Towarzystwa Przyrodniczego w Belfaście oraz Towarzystwa Konchologicznego Wielkiej Brytanii i Irlandii. W uznaniu jego dorobku Królewski Uniwersytet w Belfaście w 1923 roku przyznał mu honorowy tytuł magistra. Jego prace dokumentujące życie w Irlandii przełomu wieków stały się elementem stałej ekspozycji w Muzeum Ulsteru.

Prace R.J. Welcha można obejrzeć na stronie History in photos

Źródło: irelandseye.com, Dictionary of Ulster Biography
Zdjęcie: Dictionary of Ulster Biography

Warto zajrzeć

Inne ciekawe strony i blogi
Forum blogowe, czyli mnóstwo porad i podpowiedzi dla blogerów

2 komentarze:

  1. Tak ... zdjecia "starych" majstrow zawsze inspirowaly dalsze pokolenia . Szkoda tylko ze poprzez spojrzenia do tylu nie zauwazamy ze dzisiejsie "Fachowcy" nie sa w niczym gorsi ... Jak widze twoje zdjecia ...znowu mi sie chce wyjsc z kamera na zewnatrz .
    FANTASTYCZNE Zdjecia ...jestem pod wrazeniem !

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...