Sonnar MC 135mm f/3.5 Carl Zeiss Jena

Kilka słów o moim ulubionym stałoogniskowym obiektywie. To stary dobry Sonnar MC 135mm f/3.5, który był produkowany w zakładach Carl Zeiss w Jenie (byłe NRD) aż do lat 90. XX w.
Konstrukcja optyczna obiektywu składa się z 4 elementów w 3 grupach. Jest to bardzo poręczne "szkło". Jakość wykonania jest dobra. Metalowa, zwarta obudowa z wysuwaną osłoną przeciwsłoneczną powoduję, że waży on 430 g, przy wymiarach 5,1 x 8,9 cm. Jak każdy obiektyw z mocowaniem M42 daje możliwość wyłącznie ręcznej kontroli ostrości i przysłony, ale ma przełącznik trybu A/M, co znacznie ułatwia pracę. Soczewka pokryta jest warstwami przeciwodblaskowymi MC (Multi-Coated) o rubinowym zabarwieniu. Minimalna przysłona to f/22, a minimalna odległość ostrości wynosi 1 m. Rozmiar gwintu filtra to 49 mm. Na matrycy w rozmiarze APS-C (1,5 x) obiektyw ma pole widzenia zbliżone do obiektywu o ogniskowej 202 mm (dla pełnej "klatki").
Obiektyw używam z lustrzanką Sony podpięty przez pierścień z chipem, który umożliwia potwierdzenie "złapania" ostrości. Jest ostry już od pełnego otworu przysłony, a lekkie przymknięcie jeszcze poprawia ten stan.
Sonnar sprawdzał się u mnie w makrofotografii. Połączony za pośrednictwem starych radzieckich pierścieni pośrednich czy mieszka pozwalał zachować sporą odległość od fotografowanego obiektu. Używam go również w fotografii krajobrazowej jako poręczny, krótki teleobiektyw, który umożliwia wyizolowanie interesującego motywu z tła, bądź pozwala zapewnić dużą głębię ostrości.

To świetny poręczny obiektyw, doskonała i tania alternatywa dla tanich i kiepskich teleobiektywów kitowych

Zdjęcie:  przykład zastosowania Sonnara podpiętego do A-700; fotografia wykonana ze statywu na pełnym otworze przysłony (f/3,5)

Źródła informacji: SLR lens review , Po prostu fotografować, Foto Pszoniak

2 komentarze:

  1. Witam, zastanawiam się nad zakupem obiektywu SONNAR 135 mm f:3,5 Carl Zeiss Jena. jednak nie mogę znaleźć wiekszej ilosci sampli w internecie :( chcialabym zobaczyc jakie zdjecia maluje ten obiektyw.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Więcej obrazków z tego obiektywu można obejrzeć tu: http://kasztanki.blogspot.com/search/label/Sonnar%20135%2F3

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...