Wang

Kościół Wang w Karpaczu został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang w Norwegii. Świątynia w XIX w. stała się za mała na potrzeby lokalnej społeczności i została sprzedana królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Obiekt rozebrano i przewieziono do Muzeum Królewskiego w Berlinie, a następnie dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden, w Karkonosze. Hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic podarował miejsce pod świątynię na zboczu Czarnej Góry, przy drodze z dolnego Karpacza na Śnieżkę. 28 lipca 1844 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła Wang na potrzeby miejscowej parafii ewangelickiej. 
Świątynia jest zbudowana z sosny norweskiej bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia wykonano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. W XIX w. kościół rozbudowano i dobudowano kamienną dzwonnicę. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi rzeźbami. Zwracają uwagę misternie wyrzeźbione plątaniny węży i roślin, uskrzydlone smoki, twarze Wikingów z wysuniętymi rozdwojonymi językami czy pismo runiczne. 
Wang jest obowiązkowym punktem wycieczek wszystkich turystów przyjeżdżających do Karpacza. Najlepiej zwiedzać go zatem rano lub tuż przed zamknięciem, bo tylko wtedy jest szansa na spokojne podziwianie tego pięknego przykładu sztuki ciesielskiej  (Źródło: Strona internetowa Kościoła WANG)

Świątynia Wang [Vang stave church]
| Sony A700 | Tamron 17-50/2,8 | ISO 200 | 17 mm | f/4 | 1/30 s |

6 komentarzy:

 1. Wonderful full of indisputable artistic value filigree portal. The picture is great. a hug

  OdpowiedzUsuń
 2. I was thinking it would be a work in stone, but after all it is all wood.
  Amazing!

  OdpowiedzUsuń
 3. Great art, how impressive the details are. Wonderful place.

  OdpowiedzUsuń
 4. It has a very interesting history.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...