Dworzec kolejowy w Grodzisku Mazowieckim

Budynek dworca z początku XX w.
Pierwszy budynek dworca powstał w Grodzisku w 1845 r. z okazji otwarcia pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W XIX w. pociąg dojeżdżał do drewnianego pawilonu postawionego obok zbudowanego w 1846 r. budynku, zwanego foxalem (obecna Willa Foksal). Willa Foksal położona na skraju parku im. hr. Skarbków, często błędnie uważana jest za pierwszy dworzec, pełniła funkcje domu gościnnego dla podróżnych (hotelu).
XIX-wieczny budynek dworca nie dotrwał do naszych czasów, podobnie, jak kolejny - już murowany, który został zniszczony w czasie I wojny światowej. Pozostał jedynie parterowy budynek przeznaczony na mieszkania dla kolejarzy.
Dworzec w 20-leciu międzywojennym
Obecny dworzec kolejowy został wybudowany w latach 20. XX w. wg projektu Romualda Millera w stylu dworkowym. W 1972 r. został wpisany na listę zabytków. W 1995 r. budynek został odrestaurowany z okazji 150-lecia powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na fasadzie budynku od strony peronów znajduje się tablica, która upamiętnia przyjazd 14 VI 1845 r. pierwszego pociągu do stacji Grodzisk.
Więcej o dworcu piszę na moim "grodziskim" blogu


Lata 60. XX w.
Lata 80. XX w.

Dworzec w 2013 r.


Żródła informacji i zdjęć: 
Wirtualny spacer po Grodzisku
infogrodzisk
Turystyczne Mazowsze 
FotoPolska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...