Czorsztyn i Niedzica

Nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego górują dwa malownicze zamki - w Czorsztynie i Niedzicy. Można do nich dostać się droga wodną i lądową. 

Na początku XIII w. Podhale i Spisz był zasiedlany przez osadników niemieckich sprowadzanych przez króla węgierskiego Andrzeja II. W ten sposób powstała wieś Czorsztyn (z niem. Schorstein - kamień gniewu). W tym też wieku powstał tu zamek, który w okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego został obwarowany murami. Spalony w 1433 r. przez Husytów został jednak odbudowany. Po kolejnym pożarze w 1792 r. jednak już nie podniósł się z ruin. Zamek jest związany z wieloma postaciami z historii Polski. W XV w. był własnością Zawiszy Czarnego, odegrał też dużą rolę podczas powstania chłopskiego Kostki Napierskiego w 1651, w latach 1768–1782 stanowił zaś punkt oporu konfederatów barskich.

Niedzica została lokowana przez komesa spiskiego Rudgera z Tyrolu, za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 r. Z tego okresu pochodzi też zamek Dunajec. Zamek był w rękach wielu właścicieli, ale z zawieruch historycznych wyszedł obronną ręką i dzięki temu można dziś podziwiać go w całej okazałości dumnie wznoszącego się na skale nad Jeziorem Czorsztyńskim. 

Na zdjęciu na pierwszym planie ruiny zamku w Czorsztynie, a w głębi zamek Dunajec w Niedzicy. Źródło informacji wikipedia.pl
Sony A-100, MAF 24-105/3,5-4,5, ISO 100, f/11, priorytet przysłony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...