Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

Podróżując po Ziemi Kłodzkiej co rusz trafić można na piękne miejsca. Jednym z nich jest kościół w Starym Wielisławiu. Stary Wielisław położony jest w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, w pobliżu Kłodzka. Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej istniał już w X. w, ale został spalony w 1428 r. przez husytów. Obecne zabudowania pochodzą z XV-XVIII w. Według legend miał tu gościć św. Wojciech, w swej drodze do Gniezna. W 1300 r. papież Bonifacy VIII wydał bullę, w której nazwał wielisławską świątynię Przybytkiem Niebieskim i ustanowił ją kościołem pielgrzymkowym. W kościele znajdują się relikwie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką świątyni. 

Kościół w Starym Wielisławiu pozostał katolicki nawet podczas wojny trzydziestoletniej gdy okoliczne ziemie ogarnęła fala protestantyzmu. Pielgrzymi mogli schronić się w krużgankach, otaczających owalnie kościół i nadających jej charakter obronny. Mur z obejściem podcieniowym i budynkami bramnymi powstał w XVIII-XIX w. 
W ołtarzu głównym kościoła umieszczona jest słynąca cudami figurka Matki Boskiej z XIII w. Według ludowych przekazów została ona wyrzeźbiona przez bogatego chłopa o nazwisku Schneider, który we śnie usłyszał polecenie Maryi, nakazującej mu wyrzeźbić jej wizerunek. Maryja ma serce przebite mieczem, z tyłu wizerunku widnieją krzyż, gąbka na długim kiju i włócznia, czyli atrybuty Męki Pańskiej. Legendy mówią, że figurka ocalała z pożaru, który strawił kościół podczas wojen husyckich.

 
Sony A700 + SAL 16-105/3,5-5,6, ISO 200, priorytet przysłony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...