Willa "Niespodzianka" w Grodzisku Mazowieckim

Jednym z najciekawszych budynków w Grodzisku Mazowieckim jest zabytkowa willa "Niespodzianka".
Ten smukły, zgrabny, eklektyczny budyneczek z secesyjnym detalem, nieco przypominający mały alpejski zameczek znajduje się przy ul. Kościuszki na wprost Spółdzielczej. Charakterystycznym, rzucającym się w oczy elementem jest okrągła wieżyczka zwieńczona iglicowym dachem, wspartym na ozdobnych konsolkach. W wieży znajdował się zbiornik z wodą uzupełniany każdego ranka przez dozorcę. Stąd woda grawitacyjnie spływała do kranów. Elementy secesji można znaleźć na fantazyjnie powyginanych balustradach.
Obok willi powstała oficyna z lokalami na wynajem i komórki. Całość była otoczona ogrodzeniem z neogotycką bramą (dziś już nie istnieją).
Willa została zaprojektowana i sfinansowana przez jej pierwszego właściciela - arch. Józefa Moszyńskiego. Powstała na początku XIX w., a na jej budowę zaciągnięto honorową pożyczkę u kuzyna architekta - Stefana Praskowskiego. Rodzina sprzedała budynek w 1932 r., felczerowi Maurycemu Freidlich - ławnikowi zarządu miasta. Aż do końca XX w. willa należała do jego spadkobierców. Po drugiej wojnie światowej, z której budynek wyszedł bez większych uszczerbków, wyposażenie zostało rozszabrowane. Willa została wpisana do rejestru zabytków. Niestety nowa właścicielka budynku chce go po prostu zburzyć. Budynek w ostatnich latach ucierpiał również wskutek pożaru...
Więcej zdjęć w innych moich postach: tu i tu

Źródło informacji: gazeta.pl

3 komentarze:

 1. Ciekawy budynek. W Grodzisku jest jeszcze kilka takich perełek, np. budynek dawnego dworca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się jeszcze opowiedzieć o kilku takich miejscach...

   Usuń
 2. grodziszczanka.skandal,taki budynek wyburzyć,grodziska perełkę,odrestaurować przeznaczyć na godny cel.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...