Dworzec w Grodzisku - zamach na Aleksandrowa

Peron i budynek dworca w Grodzisku w
latach 20-30. XX w
.
Grodziski dworzec był świadkiem krwawych wydarzeń z historii Polski. Po powstaniu styczniowym również początek XX w. zapisał się w historii miasta epizodami z walki z caratem.
Dworzec współcześnie
W marcu 1910 r. do Grodziska przyjechał Władysław Bartniak - członek Organizacji Bojowej PPS Frakcji Rewolucyjnej. Bartniak ukończył kurs bojowy, oraz specjalny kurs dla "bombistów" w Krakowie, a w Grodzisku miał wykonać zamach na naczelnika straży ziemskiej powiatu błońskiego kapitana Iwana Aleksandrowa słynącego z okrucieństwa i stosowania tortur. Po trzech miesiącach przygotowań, w dniu 17 VI 1910 r. dokonał zamachu bombowego na stacji kolejowej. Niestety bomba jedynie zraniła Aleksandrowa. Odłamki bomby poraniły też Bartniaka, który nie mogąc uciekać zaczął strzelać do strażników. W wyniku wymiany ognia został ciężko ranny. Osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskie zmarł z powodu gruźlicy 2 VI 1911 r. Pośmiertnie, już w Niepodległej Polsce, został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Górne zdjęcie pochodzi ze strony grodzisk.pl, dolne wykonane Minoltą Dynax 700si z obiektywem MAF 50/2,8 Macro na negatywie Ilford XP2 super 400. Negatyw wywołany w procesie C41 i skanowany Minoltą DualScanII

Źródła informacji: euteka.pl i wikipedia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...