Pomniki dwa - czyli okolice warszawskiej Starówki

Dwa najstarsze pomniki Warszawy stoją naprzeciwko siebie. Pod jednym prawie zawsze tłumy turystów i Warszawiaków, którzy śpiesząc na starówkę nie zauważają drugiego z nich.

Król Zygmunt III Waza spogląda dumnie z wysokości kolumny na Warszawę i Warszawiaków. Pomnik króla został wzniesiony w latach 1643-1644 z fundacji Władysława IV Wazy wg projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli.  Zniszczony podczas II wojny światowej został zrekonstruowany w latach 1948-1949, czyli tak na dobrą sprawę jest to kopia oryginału.

Figura Matki Boskiej Pasawskiej, stoi skromnie w krzakach przy Skwerze Hoovera. Została ona wzniesiona w 1683 r. jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny jej autora - rzeźbiarza Józefa Bellottiego od zarazy, oraz za zwycięstwo Jana II Sobieskiego pod Wiedniem. Figura przetrwała zawieruchy wojenne, jest więc de facto - najstarszym pomnikiem w Warszawie.

Zdjęcia wykonane Prakticą B100 z obiektywem Pentacon 135/2,8 na filmie Ilford XP2 super 400. Wywołane w procesie c41 i skanowane Minoltą DualScanIIŹródło informacji wikipedia: Kolumna Zygmunta, Figura Matki Boskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...